SZKOLENIE - ZAKŁADANIE KAS SAMOPOMOCOWYCH

Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu SRGiWP w Żegocinie Jan Marcinek.

Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu SRGiWP w Żegocinie Jan Marcinek.

     Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie z dużym powodzeniem zrealizowało w Żegocinie i okolicy projekt "Rozwoju pogłowia krów rasy polskiej czerwonej" sfinansowany ze środków amerykańskiej fundacji Heifer Project International (HPI). Pewnie dlatego działacze tej organizacji przyznali żegocińskiemu stowarzyszeniu środki na realizacje kolejnego projektu, z którego skorzystają okoliczni pszczelarze. "Rozwój pszczelarstwa w gminie Żegocina" - ten projekt jest już realizowany i trwać będzie do 30 czerwca 2009 roku. Na jego realizację amerykańska fundacja zobowiązała się przekazać ponad 30 tysięcy dolarów. Ale największej liczbie mieszkańców Żegociny i sąsiednich gmin SRGiWP w Żegocinie kojarzy się z Funduszem Pożyczek Wzajemnych. Mimo, że jego działanie było pionierskie na skalę ogólnopolską, to przyniosło bardzo duży sukces i wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wielu osób, dla których polski system bankowy jest za drogi i prawie nieosiągalny.

Katarzyn Malec - Dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji Zagranicznej HPI
w Warszawie podczas szkolenia w Żegocinie.
Przedstawiciele różnych organizacji współdziałających z HPI
podczas szkolenia w Żegocinie.

    29 listopada 2005 roku odbyło się w Żegocinie pierwsze spotkanie przedstawicieli różnych organizacji społecznych z terenu Polski Południowej. Przybyli liderzy organizacji z Popielowa, Ryglic, Nowej Wsi, Mochnaczki, Starego Dzikowa, Międzylesia. Był oczywiście także aktyw Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. Wszystkich łączy m. in. to, że wszyscy współpracowali już z HPI (Heifer Project International). Teraz postanowili działać wspólnie przy realizacji kolejnego projektu, zaproponowanego przez polską filię tej Fundacji, kierowaną przez panią Katarzynę Malec.

    Celem spotkania, w którym uczestniczyły także panie: Katarzyna Malec i Katarzyna Lubczyńska - Saffel z Biura Fundacji HPI w Warszawie, było wstępne zapoznanie się z projektem "Sieć funduszy lokalnych szansą na rozwój dla gospodarstw z projektów HPI" i ustalenie zasad współpracy. - To pionierski projekt, który ma ułatwić rolnikom dostęp do tanich pożyczek i dalszej perspektywie do utworzenia sieci kas samopomocowych - tak istotę projektu wyjaśniła pani Katarzyna Malec. Projekt ma być realizowany przez najbliższe cztery lata, a koordynacji działań podjęło się właśnie żegocińskie stowarzyszenie, które taką kasę prowadzi z powodzeniem już od kilku lat.
     Pomysłodawcy tego projektu mają nadzieję, że uda się stworzyć system kas samopomocowych, wzorowanych na dawnych, galicyjskich Kasach Stefczyka, z jednolitymi regulaminami, zasadami działania, jednolitą obsługa prawną i techniczną. Aby taki system zaczął funkcjonować, trzeba dobrze poznać prawo i odbyć kilka szkoleń. Dlatego uczestnicy żegocińskiego spotkania wysłuchali prelekcji prawnika - pana Wacława Rachwalskiego, który mówił o podstawowych regulacjach prawnych dotyczących tej sfery działalności.

O korzyściach wynikających z Funduszu Pożyczek Wzajemnych SRGiWP mówił jego członek - Jacek Krajewski - przedsiębiorca z Żegociny. W spotkaniu uczestniczyło kilku członków żegocińskiego Stowarzyszenia,
którzy opowiadali o tym, jak pomogły im pożyczki pozyskane FPW.

    W godzinach popołudniowych z uczestnikami szkolenia spotkali się także członkowie SRGiWP w Żegocinie, którzy należą do Funduszu Pożyczek Wzajemnych i korzystali już z tej formy samopomocy. O korzyściach, jakie są z działalności tego Funduszu mówili m. in. Anna Steczko, Zofia Klimek, Barbara Szewczyk i żegociński przedsiębiorca Jacek Krajewski. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że udzielając niskooprocentowanej pożyczki, Fundusz bardzo im pomógł. Zachęcali uczestników szkolenia do zakładania takich kas samopomocowych. - Najważniejsze - to wyzwolić inicjatywę i najbardziej, jak to możliwe uprościć biurokrację - przekonywał Jan Marciek - prezes zarządu SRGiWP w Żegocinie, pełniący rolę gospodarza tego spotkania.
      Podczas dyskusji uczestnicy szkolenia dopytywali się o szczegóły organizacyjne i formy działania żegocińskiego Funduszu Pożyczek Wzajemnych. Dało się odczuć duże zainteresowanie tymi formami samopomocy. Jest więc nadzieja na to, że powstanie w Polsce południowej sieć kas samopomocowych, które - na początek - otrzymają z HPI środki na zasilenie własnych funduszy (po około 6 - 7 tys. dolarów). HPI sfinansuje także szkolenia rolników i liderów projektów oraz materiały szkoleniowe i dofinansuje kasy już działające, w tym przy SRGiWP w Żegocinie.

wstecz