Strona główna

MIODODAJNE DRZEWKA DLA PSZCZELARZY I ROLNIKÓW

 Pierwsza akcja rozdawania rolnikom sadzonek miododajnych roślin.

Jan Marcinek (w dresie) i Edward Hałdysz uzgadniają szczegóły akcji.

     Ważnym elementem w realizacji programu HPI "Rozwój pszczelarstwa w Gminie Żegocina" jest sadzenie przez członków żegocińskiego koła pszczelarzy oraz tutejszych rolników drzew i innych miododajnych roślin. Akcja zakupów i rozprowadzania tych drzewek została zainicjowana 24 kwietnia 2006, gdy do Żegociny przyjechał pan Edward Hałdysz z Lipowej koło Żywca. Już był kiedyś jako wykładowca na szkoleniu pszczelarskim w Żegocinie. Tym razem przywiózł z własnej szkółki około trzy tysiące sadzonek drzew i krzewów.      
    Zainteresowanie akcją nasadzeń było niespodziewanie duże. Rolnicy, w tym duża grupa pszczelarzy otrzymali bezpłatnie wiele sadzonek, między innymi takich roślin, jak: lipa drobno i szerokolistna, lipa chińska, japońska, krymska, wonna, holenderska, klon - jawor, karagana syberyjska, czereśnie ptasie, czeremcha, śnieguliczka biała, korkowiec, bożodrzew gruczołowaty, cześnie, czeremcha amerykańska, głóg, akacja, korkowiec amurski itp.

Zainteresowanie sadzonkami roślin miododajnych było bardzo duże. Wśród chętnych na sadzenia było wielu młodych rolników.

  - Jako pierwsze sadzimy te drzewa, które likwidują luki pożytkowe w danym okresie. Tu jest teren spadziowy, więc to powinny być wierzby i lipy, które kwitną bardzo późno. Pierwsze natomiast powinny być wierzby, które poprawiają żywotność pszczół. Potem łatamy dziurę po mniszku lekarskim. Następnie poprawiamy pożytki główne. Lipy kwitną w czerwcu i lipcu, a lipa chińska kwitnie nawet do połowy września. Wszystkie te drzewa będą rosnąć na trudnych glebach. Ale im lepsze gleba i lepsze odżywianie, tym drzewa są lepsze - mówił do zainteresowanych rolników z Żegociny i okolicy pan Edward. Zapytany o refleksję po tej akcji powiedział: - Świadomość społeczna w tym temacie jest praktycznie zerowa. Dzięki akcji Waszego Stowarzyszenia przynajmniej w tej gminie poprawi się zdecydowanie ilość tak potrzebnych pszczołom drzew miododajnych. Wszyscy są nastawieni tylko na to, aby z przyrody tylko brać i brać, nic nie dając w zamian. Tu stało się inaczej.

 Rolnikom rozdano ponad 3 tysiące sadzonek. Sadzonki roślin miododajnych dla żegocińskich rolników.
Rolnikom rozdano ponad 3 tysiące sadzonek. Ale i tak nie dla wszystkich chętnych wystarczyło..

     Z przebiegu tej pierwszej akcji bardzo zadowolony był Prezes Zarządu SRGiWP w Żegocinie Jan Marcinek.  - Bałem się, o to, że akcja może się nie udać i co ja wtedy będę z tymi sadzonkami robił. Ale przyszło około 30 rolników i wszystkie sadzonki zostały rozdane. Okazało się,  że zapotrzebowanie jest bardzo duże. Będą więc dalsze dostawy sadzonek drzew i krzewów. To zrobiliśmy pierwszy raz, nie mając żadnego doświadczenia. Teraz wiemy, o co chodzi ludziom, więc dokonamy ponownego zamówienia sadzonek. Niebawem będzie druga dostawa, a akcję sadzenia miododajnych drzew i krzewów ponowimy jeszcze jesienią i być może znów na wiosnę. Sadzonkami obdarujemy także wszystkie szkoły po to, aby uczniów zachęcić do sadzenia drzewek i zainteresowania się ta tematyką. W najbliższych dniach Stowarzyszenie rozda jeszcze rolnikom do rozsiania nasiona facelii i gorczycy - powiedział Jan Marcinek. Wszystko to jest finansowane przez Fundację HPI.

 

wstecz