Strona główna

SZKOLENIA PSZCZELARZY

Zajęcia w dniu 23.02.2006 r.

     Zgodnie z harmonogramem działań przyjętych przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie dla realizacji rozpoczętego w maju 2005 roku programu HPI "Rozwój pszczelarstwa w gminie Żegocina", zima jest wykorzystywana na szkolenia pszczelarzy. Pierwsze zajęcia w ramach podstawowego kursu pszczelarskiego odbyły się 16 grudnia 2005 roku. Wykład na temat roślin miododajnych wygłosił wtedy pan Edward Hałdysz z Żywca. Kolejne zajęcia odbyły się 23 lutego 2006 roku. Tym razem wykłady prowadzili panowie: Stefan Pławecki i Józef Szczyrba - obaj z Wojnicza. Pan mgr inż. Stefan Pławecki prowadzi pasiekę od 1957 roku. W Żegocinie mówił o pracach w pasiece w ciągu całego roku kalendarzowego. Natomiast pan Józef Szczyrba o pożytkach pszczelarskich. To ważny element gospodarki pasiecznej. Doświadczeni pszczelarze twierdzą, że właśnie pożytki i pogoda mają decydujący wpływ na wielkość produkcji. Na dobrych pożytkach przy sprzyjającej pogodzie nawet najgorsze pszczoły przyniosą miód, bez względu na typ ula i zabiegi wykonane przez pszczelarza.

    Dlatego też ważnym elementem w realizacji programu HPI jest sadzenie przez członków żegocińskiego koła pszczelarzy drzew (głównie lip i akacji) i innych roślin, w tym facelii. Finansowanie ze strony HPI obejmie tylko 20 pszczelarzy, choć chętnych jest wiele więcej, o czym świadczy chociażby udział w kursie, do którego zgłosiło się prawie 40 osób. Każdy z tej dwudziestki otrzyma w prezencie pakiety pszczele, ale w ciągu dwóch lat będzie musiał przekazać je innej osobie. W ten sposób liczba obdarowanych będzie ciągle rosła. System ten, wprowadzony już przez HPI i SRGiWP w Żegocinie podczas realizacji programu "Rozwoju pogłowia krów rasy polskiej czerwonej" sprawdził się. Choć przestał już być finansowany przez amerykańska fundację, to nadal ludzie przekazują kolejnym osobom jałówki tej właśnie rasy. Za pieniądze otrzymane z HPI na realizacje projektu "pszczelarskiego" zakupione już zostały świetne topiarki słoneczne, które znajdą się we wszystkich wioskach, z których pochodzą pszczelarze zakwalifikowani do projektu.

   Podstawowy kurs pszczelarski, po którym jego uczestnicy otrzymają zaświadczenia, obejmuje 20 godzin zajęć. Kolejne odbędą się już 8 marca 2006 r. Tym razem gościem żegocińskich pszczelarzy będzie lekarz weterynarii z Tarnowa pan Józef Janas. Jak poinformował prezes zarządu żegocińskiego koła pszczelarzy pan Stanisław Maurer, na wiosnę planowany jest także wyjazd szkoleniowy na Słowację, w celu nawiązania kontaktów, poznania metod pracy tamtejszych pszczelarzy i wymiana doświadczeń.

Zajęcia w dniu 23.02.2006 r. Zajęcia w dniu 23.02.2006 r.
Wykład mgr inż. Stefana Pławeckiego z Wojnicza. Uczestnicy kursu.
Zajęcia w dniu 23.02.2006 r. Zajęcia w dniu 23.02.2006 r.
Pan Józef Szczyrba mówił o pożytkach pszczelarskich. Uczestnicy kursu.

wstecz