Strona główna

SZKOLENIE W SPRAWIE FPW

   Jan Marcinek podczas prowadzenia szkolenia. Jan Marcinek podczas prowadzenia szkolenia.
Uczestnicy szkolenia w Żegocinie.

       26 października 2007 r. miało miejsce w Żegocinie spotkanie szkoleniowe poświęcone tworzeniu i funkcjonowaniu funduszów pomocy wzajemnej w miejscowościach korzystających z projektów Fundacji HPI. Gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie, a na zajęcia przybyło około 20 osób z terenu całej Polski, m. in. z Ryglic, Popielowa, Pieszkowa, Śmigla, Sanoka, Żegar. Z uczestnikami szkolenia spotkał się także Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, który powiedział kilka zdań o Gminie, a także Stowarzyszeniu i działającym przy nim Funduszu Pożyczek Wzajemnych. Jerzy Błoniarz przewodzi obecnie komisji, dokonujących przydziału pożyczek. Obecne były także panie z biura HPI w Warszawie: Joanna Cichocka i Katarzyna Lubczyńska-Saffell - koordynatorka projektów HPI w Polsce.

Informacji prawnych udzielał radca - pan Wacław Rachwalski. Na pytania odpowiadał także Wójt Gminy - pan Jerzy Błoniarz.
Informacji prawnych udzielał radca - pan Wacław Rachwalski. Na pytania odpowiadał także Wójt Gminy - pan Jerzy Błoniarz.

    Informacji prawnych udzielił pracujący dla żegocińskiego Stowarzyszenia radca prawny - pan Wacław Rachwalski. Swoimi doświadczeniami dzieliły się także osoby, które również podobne fundusze prowadzą u siebie. Wypowiadający się w dyskusji członkowie żegocińskiego Funduszu Pożyczek Wzajemnych (Tadeusz Olszewski, Krzysztof Guzik), a także Jan Marcinek zwracali uwagę na kilka ważnych dla dobrego funkcjonowania tego typu funduszy spraw. Podkreślali, że ważną sprawą jest, aby w grupie osób przydzielających pożyczki znalazły się lokalne autorytety, ktróre w każdym środowisku na pewno się znajdują. Istotne jest także to, aby pożyczek udzielać osobom, co do których można mieć przekonanie, że rzeczywiście potrzebują tej pomocy, a pożyczki będą systematycznie spłacać. Nie można też wyrobić przekonania o takim trakowaniu Funduszu Pożyczek Wzajemnych jak banków - bo sami członkowie funduszu wpłacając co miesiąc daną kwotę pieniędzy (wkład) nie będą mieć od niego odsetek; wpłacają go po to, aby pomóc innym, a może kiedyś i samemu sobie.

 Podpisywanie listy obecności. Dyskusja.
Podpisywanie listy obecności. Dyskusja.

     Doświadczenia, zebrane podczas prowadzenia FPW  w Żegocinie, spowodowały, że w roku 2006 Fundacja HPI dała środki na realizację projektu "Sieć funduszy lokalnych szansą na rozwój dla gospodarstw z projektów HPI".  Jest to czteroletni projekt, a SRGiWP w Żegocinie jest jego koordynatorem. Celem projektu jest stworzenie sieci funduszy pożyczkowych na przykładzie Żegociny. Uczestnicy szkolenia zgodnie twierdzili, że dowiedzieli się wielu pożytecznych rzeczy i nabrali przekonania, że warto w ich społecznościach takie własne fundusze utworzyć.

wstecz