Strona główna

SAMOOCENA REALIZACJI PROJEKTÓW HPI

Spotkanie uczestników projektu pszelarskiego.

Spotkanie uczestników projektu pszelarskiego.

Spotkanie uczestników projektu pszelarskiego.

     3 i 4 lutego 2009 roku miała miejsce w Żegocinie samoocena realizacji założeń projektu "pszczelarskiego" i "funduszy lokalnych", w której oprócz beneficjantów uczestniczyli przedstawiciele HPI Poland z Warszawy: Joanna Cichocka - specjalista ds. szkoleń i Piotr Jaśniewicz - koordynator projektów. 3 lutego, w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie, nad realizacja projektu "pszczelarskiego" dyskutowali jego beneficjanci, a dzień później - w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości" - realizacje projektu "funduszowego" próbowały oceniać osoby, które są członkami działającego przy tej organizacji Funduszu Pożyczek Wzajemnych. W obu spotkaniach uczestniczył Prezes Zarządu SRGiWP w Żegocinie pan Jan Marcinek. We wszystkich zrealizowanych tu projektach odegrał on role lidera.
    W zajęciach prowadzonych przez panią Joannę Cichocką uczestniczyło w sumie ponad 20 osób. Spotkania prowadzone były bardzo interesująco, a ich uczestnicy wypowiadali się głównie oceniając realizację projektów według 12 zasad, którymi kieruje się HPI (to m. in. zasada współodpowiedzialności, sprawiedliwości, samowystarczalności, przekazywania daru, dbałości). Po dyskusji jej uczestnicy wypełniali anonimowe ankiety, w których oceniali realizacje tych zasad. Spotkania kończyło ogłoszenie wyników ankiet i podsumowanie zajęć.
- Uczestnicy obu projektów zgodnie stwierdzili większością głosów, ze cele obu tych projektów zostały zrealizowane, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy - powiedziała na zakończenie pobytu w Żegocinie pani Joanna Cichocka.
     Z pewnością cieszą się także uczestnicy wszystkich tych projektów oraz Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości, bo nie tylko otrzymali ze strony Fundacji pomoc finansową, ale przede wszystkim nauczyli się nowego spojrzenia na problem udzielania pomocy. Szczególną rolę odgrywa tu bowiem zasada przekazywania daru. Projekty są bowiem tak pomyślane, ze nie tylko się coś (krowy, pszczoły, pieniądze) otrzymuje, ale potem trzeba ten dar przekazywać, także bezpłatnie innym, którzy tej pomocy potrzebują itd. itd. Projekty te powodują, ze z odbiorcy daru, stajemy się darczyńcami.
Wraz z pozytywną ocena realizacji projektów nie kończy się ich funkcjonowanie. Do "łańcuszka" darczyńców dołączają bowiem kolejne osoby. W przypadku Żegociny system ten sprawdza się, o czym świadczy np. fakt, ze wszyscy członkowie Funduszu Pożyczek Wzajemnych w stu procentach spłacają zaciągnięte pożyczki oraz systematycznie wpłacają składki, dzięki którym Fundusz ten może działać. SRGiWP było jednym z pierwszych, które taki fundusz utworzyło i teraz pełni już funkcje koordynatora i służy pomocą innym organizacjom, które podobne fundusze chcą tworzyć. Do wspomnianego już projektu "Sieć funduszy lokalnych szansą na dalszy rozwój uczestników projektów HPI" przyłączyło się osiem organizacji w całej Polsce: "Stowarzyszenie Rolników "Integracja" w Pustkowie (woj. podkarpackie), Stowarzyszenie "Podpora" w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko - pomorskie", Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Produkcji Rolnej w Gminie Ryglice (woj. małopolskie), Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi "Sąsiad" w Gaworowie (woj. mazowieckie), Kółko Rolnicze w Popielowie (woj. opolskie), Związek Producentów Produkcji Roślinnej i Zwierzęcej w Nowej Wsi (woj. dolnośląskie), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żegary (woj. podlaskie) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie.

Spotkanie uczestników projektu funduszów lokalnych.
Spotkanie uczestników projektu funduszów lokalnych. Relacja wideo ze spotkań.

wstecz