SRGiWP W PRASIE

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju. Przedsiębiorcy i komputery

Artykuł z 1999-04-28.

   Blisko 150 członków liczy Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. Powołano je dwa lata temu. Dziś zajmuje się organizację spotkań dla przedsiębiorców, wydaje ksiązki, organizuje imprezy o charakterze lokalnym.

   W maju w Żegocinie odbędzie się pierwsza degustacja żegocińskich potraw. - Są to przepisy zawarte w "Żegocińskiej Książce Kucharskiej", jaką wydaliśmy nie tak dawno - zapewnia prezes SRGiWP w Żegocinie Janusz Marcinek.
   Znalazły się w niej rozmaite przepisy przekazywane w tutejszych domach z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje zup, ciast czy napojów chłodzących. - Postaramy się, aby degustacja, na której powinny się znaleźć miejscowe specjały byia wzbogacona degustacją wina - mówi Janusz Marcinek.
    Członkonkowie stowarzyszelia liczą, że imprezę uda się włączyć do kalendarza miejsowych uroczystości. - Musimy jednak przygotować mieszkańców na takie imprezy, w przyszłym roku dzięki temu może ich być więcej mówi prezes SRGiWP.

Komputery i przedsiębiorcy

   Przy stowarzyszeniu działa także kawiarenka internetowa. Znajduje się w niej jedenaście stanowisk komputerowych. - Najchętniej z nich korzysta młodzież szkolna - mówi obsługujący kawiarenkę Krzysztof Kurzeja.
    SRGiWP organizuje także kursy komputerowe. Udział w nich biorą nie tylko mieszkańcy Żegociny. Oddzielną formą działalności są szkolenia dla przedsiębiorców. - Udział w nich biorą osoby z gmin: Żegocina, Trzciana, Bochnia, a nawet z Krakowa - mówi Janusz Marcinek
    W nabliższym czasie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy. W przyszłości planuje się spotkanie dotyczące prawa pracy czy kodeksu handlowego.
    - Udzielamy także pożyczek na zakup sprzętu potrzebnego do produkcji, czy też innych narzędzi. Mogą je otrzymać tylko członkowie stowarzyszenia, taki jest wymóg - mówi prezes Marcinek.
    W ciągu roku z takiej formy pomocy korzysta około 80 osób z Żegociny oraz okolicznych gmin.

"Gazeta Krakowska - Gazeta Tarnowska" 28.04.1999

back.jpg (488 bytes)