XXVI WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - PODSUMOWANIE 25 LAT DZIAŁALNOŚCI

     W roku obecnym Stowarzyszenie Rozwoju Gminy obchodzić będzie rocznicę - 25 - lecie działalności. Zarejestrowane zostało 22 października 1996 r.
    Wiodącą dziedzina stowarzyszenia jest Fundusz Pożyczek Wzajemnych, który działa nieprzerwanie od 18 czerwca 1997 r. Przez 25 lat Stowarzyszenie zrealizowało kilkanaście projektów. Jedną z pierwszych działalności był Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, który powstał z programu „ASAL 2000". Zakupione zostały komputery, oprogramowania oraz nowoczesny sprzęt audiowizualny potrzebny do prowadzenia działalności szkoleniowej. Na przestrzeni kilku lat zostało przeszkolonych ponad 250 osób z zakresu I i II stopnia w obsłudze programów komputerowych. Zatrudnialiśmy fachowców z dziedziny informatyki, którzy uczyli również dzieci i młodzież. Ośrodek otwarty był także w godzinach popołudniowych, więc dużo osób mogło skorzystać. Byliśmy pierwsi w tym regionie, gdzie baza komputerów była tak dobrze wyposażona w nowoczesny wówczas sprzęt. W ośrodku prowadzona była mała działalność poligraficzna. Stowarzyszenie było prekursorem nie tylko w dziedzinie informatyku, ale jako pierwsi na tym terenie przeprowadzaliśmy szkolenia z zakresu Małej Przedsiębiorczości. Szereg szkoleń odbywało się w świetlicach wiejskich, w schronisku w Rozdzielu, w Urzędzie Gminy. Od 1998 r. realizowany był wieloletni projekt Fundacji HPI dla rolników „Odbudowa pogłowia bydła  rasy polskiej czerwonej”. Około 100 rodzin z gminy Żegocina i gmin ościennych otrzymało wsparcie w formie nieodpłatnego przekazywaniu rolnikom zwierząt gospodarskich /krów rasy polskiej czerwonej oraz opłacaniu szkoleń z zakresu hodowli bydła, częściową opiekę weterynaryjną oraz zakup pasz dla zwierząt.
   2005 r. Kolejnym programem dla rolników był wieloletni projekt pszczelarski „Rozwój pszczelarstwa w gminie Żegocina" - realizowany z Fundacją HPI. Pszczelarze bezpłatnie otrzymywali rodziny pszczele, zakupiony został dla nich sprzęt pszczelarski oraz sadzonki drzew miododajnych i nasiona traw. Ważnym elementem projektu było podniesienie wiedzy z dziedziny pszczelarstwa, dlatego też w okresach jesienno zimowych organizowaliśmy szereg szkoleń, w tym szkolenia wyjazdowe. Projekt trwał do 2009 r.
    W 2003 stowarzyszenie /organizowało w Żegocinie Ogólnopolską Konferencję dla liderów wszystkich projektów realizowanych w Polsce w ramach HPI.
   2006 –2010. Kolejnym projektem realizowanym przy współpracy Fundacji HPI był Rozwój Mikro Funduszu – „Sieć Funduszy Lokalnych szansą na rozwój dla gospodarstw HPI". Był to czteroletni projekt a stowarzyszenie było koordynatorem dla ośmiu organizacji w Polsce. Powstałe fundusze wzorowały się na naszym Funduszu Pożyczek Wzajemnych. W 2007 r. Stowarzyszenie, które z każdym rokiem posiadało większe doświadczenie w dziedzinie samopomocowej, zorganizowało szkolenie poświecone tworzeniu i funkcjonowaniu Funduszy Pomocowych, na które przybyto ponad 20 liderów z różnych stron Polski.
   Oprócz działalności z dziedziny przedsiębiorczości stowarzyszenie zrealizowało kilka projektów promujących dziedzictwo kulturowe naszego regionu. 2001 - projekt: „Produkty Lokalne Chroniące Dorobek kulturowy i Piękno Ziemi Źegocińskiej” - we współpracy z Fundacja „Partnerstwo dla Środowiska”; 2001 - 2008 kilkuletni projekt: „Promocja Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Żegocińskiej”. W realizację włączyliśmy mieszkańców poszczególnych wiosek /wszystkie grupy wiekowe/. Zorganizowane zostały miedzy innymi: w Żegocinie. Rozdzielu, Bytomsku i Bełdnie.
   2006 - 2009 - Stowarzyszenie wspólnie z Klubem Sportowym „Beskid” zorganizowało cztery Turnieje Piłki Nożnej o Puchar Stowarzyszenia. Wszystkie drużyny otrzymały od nas stroje sportowe, piłki a zwycięskie drużyny puchary. Opłacaliśmy sędziów we wszystkich meczach pucharowych. Na czele tego projektu stal pan Wojciech Wrona i pan Jerzy Matlęga. W tym czasie stowarzyszenie zakupiło stroje sportowe dla pięciu Strażackich Drużyn Młodzieżowych gminy Żegocina.
    Przez kilka lat stowarzyszenie organizowało loterię „Gorące serca", która odbywała się podczas święta „Urodziny Żegociny”. Projektowi temu przewodniczył pan Tadeusz Olszewski. Zebrane środki przekazane zostały najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej gminy.
    2009 - 2014 - Kilkuletni projekt „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku". Odbyły się: potkanie adwentowe w Rozdzielu, Spotkanie kolędowe w Rozdzielu, Spotkanie Zapustowe w Bytomsku, Spotkanie Wielkanocne w Bełdnie, Łąkiecki Obzynek, Z kolęda do Żegociny. Zorganizowaliśmy więc 5 dużych imprez wspólnie z mieszkańcami wiosek. Było to duże przedsięwzięcie, dzięki któremu udało się zmotywować do działania wszystkie grupy wiekowe. W efekcie powstała piękna publikacja autorstwa Teresy Mrugacz - „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej wpleciony w cztery pory roku”, która zwieńczyła nasze działania oraz film o tym samym tytule autorstwa pana Tadeusza Olszewskigo. Stowarzyszenie prowadziło działalność wydawniczą. Między innymi wydaliśmy:
- „Żegocińską książka kucharską” - pozycja ta wznawiana była kilka razy,
-  „W kręgu żegocińskich baśni zwyczajów i obyczajów"
- „W kręgu żegocińskich twórców kultury",
-  „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku"
- Biografia Księdza Prała ta Antoniego Poręby - autorstwa Franciszka Koszyka.
    Zrealizowany został projekt „Panorama Gminy Żegocina - wirtualna wycieczka po walorach przyrodniczych historycznych i kulturowych gminy Żegocina". Przez przeszło dwie dekady zostawiliśmy w gminie Żegocina duży ślad działalności stowarzyszenia.
    Najpierw położyliśmy nacisk na przedsiębiorczość, potem promowaliśmy gminę przez wydawnictwa, wydarzenia kulturalne, zadbaliśmy o tradycje. Przez cały okres prowadziliśmy działalność pomocową dla instytucji i ludzi najbardziej potrzebujących.
   Fundusz Pożyczek Wzajemnych, który działa od początku dalej się rozwija. Z każdym rokiem przybywa nowych członków. W tej chwili jest to głównie młode pokolenie.
   W 2004 roku nasze inicjatywy zostały dostrzeżone i nagrodzone przez Kapitułę Konkursu "Pro-Publico Bono", oceniającą inicjatywy podejmowane przez obywateli Niepodległej Rzeczypospolitej działających w służbie dobra wspólnego. Jest to dla nas duże wyróżnienie , pamiętamy o tym i staramy się realizować cele statutowe organizacji.
    Przez ostatnie kilka lat w okresie jesienno - zimowym organizowaliśmy cykl szkoleń przedsiębiorców. Główną tematyką jest nowelizacja ustaw i przepisów podatkowych, z którymi przedsiębiorcy borykają się na co dzień. W poprzednim roku zaplanowaliśmy spotkanie dla przedsiębiorców z Przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Przedsiębiorczości. Z przyczyn oczywistych .''covid-201” niestety nie doszło do tego spotkania. Mimo. że poprzedni i obecny rok nie sprzyjał integracji, to jednak mamy satysfakcję, że stowarzyszenie działa dalej. W FPW mieliśmy tylko jeden miesiąc przerwy w marcu 2020r. na początku pandemii. Jeżeli sytuacja ustabilizuje się będziemy starać się dalej działać i ubiegać o projekty, które będą służyć integracji i aktywizacji społeczeństwa.

Żegocina 29.06.2021 r.                                                                                                             

wstecz