VI WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW - 29.06.2001

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU SRGiWP w ŻEGOCINIE na VI WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

     Szanowni Państwo !
   
     Jest czas siewu i czas zbiorów, był czas gdyśmy w 1996 r. rozpoczynali działalność i jest czas, gdy z tego okresu działalności musimy się rozliczyć. Okres rozliczeń i sprawozdań jest również okresem ocen i refleksji. Możemy dzisiaj się zastanowić czy dobrze zrobiliśmy zakładając taki organ pozarządowy czy też nie należało tego robić. Czy Zarząd, który został na początku wybrany spełniał dobrze i należycie swoją funkcję? Te oceny pozostawiam Wam drodzy Państwo.
     A teraz kilka słów historii:
Stowarzyszenie powstało 16 czerwca 1996r. z inicjatywy grupy założycielskiej, która liczyła wówczas 24 osoby. Z pośród niej wyłoniony został Komitet Założycielski w osobach P. Maria Pławecka - Stańdo, Pan Jerzy Błoniarz oraz Jana Marcinek. Komitet założycielski pracował nad utworzeniem Statutu, a za szczególny wkład pracy w przygotowania Statutu należą się Pani Marii Pławeckiej - Stańdo - Radcy Prawnemu. Zwłaszcza dlatego, że jest to Statut wzorcowy na którym wzorowało się wiele gmin i organizacji pozarządowych.
     22 października Sąd Wojewódzki w Tarnowie wpisał do rejestru Stowarzyszeń naszą organizację i można było działać oficjalnie, zgodnie z obowiązującym prawem. 5 listopada 96 r. odbyło się 1 - wsze Walne Zebranie wyborcze, które wyłoniło Zarząd Stowarzyszenia w osobach Pan Leopold Grabowski - v-ce prezes , Pan Czesław Fąfara - Skarbnik, Pan Tadeusz Olszewsjki - Sekretarz, Pan Jerzy Matlęga - Członek Zarządu i moja skromna osoba - Prezes Stowarzyszenia. Zarząd w swej kadencji zbierał się 26 razy na posiedzeniach protokołowanych i kilkakrotnie na posiedzeniach roboczych.
     W okresie mijającej kadencji Stowarzyszenie pracowało intensywnie dotykając różnych obszarów życia naszych społeczności. Stworzyliśmy kilka programów jak również powstało kilka grup tematycznych zorientowanych pod kontem własnych problemów i własnych celów takich jak:
. Klub Przedsiębiorców z- z liderem Panem Arkadiuszem Gas
. Klub Hodowców Bydła - z liderem Panią Anna Wrona.
. Koło Gospodarstw Gościnnych z liderem Panem Leopoldem Grabowskim
. Klub Sportowo - Turystyczny z liderem Panem Jerzym Matlęgą
. Klub Młodzieżowy z Panem Tadeuszem Olszewskim na czele.
    Każdy z tych klubów i kół maił możliwość autonomicznej pracy w dowolnym czasie. Natomiast programy, które powstały w Stowarzyszeniu były wynikiem potrzeb z którymi spotkaliśmy się. W 1996 r. powstał program "odbudowa pogłowia bydła rasy p.c. w gospodarstwach rodzinnych" Program ten finansowany był przez Fundację HPI tj. Międzynarodowa Fundacja Rozwoju Drobnotowarowej Produkcji Zwierzęcej. Do powstania powyższego programu w dużej mierze przyczyniły się dwie osoby, mianowicie wójt gminy Pan Jerzy Błoniarz oraz Ks. Prałat Antoni Poręba. Programem zarządzała i do tej pory zarządza Pani Anna Wrona oraz ja.
    Na realizację programu otrzymaliśmy 96.000 dolarów USA, za które zakupiliśmy zarodowe jałowice wysokocielne w ilości 110 szt /do dnia dzisiejszego/, a przekazanych przez obdarowanych jest do tej pory 23 sztuki. Tak więc teren nasz został wzbogacony o 133 sztuki wyselekcjonowanego bydła. Środki z tego programu przeznaczone były również na współfinansowanie zakupu pasz dla zakupionego i rozprowadzonego bydła. Zakupiliśmy łącznie około 20 ton pasz. Finansowanie programu przez Fundację HPI dobiega końca. Lecz sam program się nie kończy, bowiem przekazywanie będzie trwało nadal i nadal będą sporządzane sprawozdania dla Fundacji. Oprócz zaangażowania Pani Anny Wrona chcę też podkreślić zasługi Ks. Prałata, który pomimo wielu obowiązków tak aktywnie uczestniczy w tym właśnie programie. Dodam, że Ks. Prałat jest członkiem Zarządu Fundacji HPI na Polskę.
      Kolejnym programem Stowarzyszenia jest Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości. Powstał on w kwietniu 1997 r. w wyniku opracowanej przez Stowarzyszenie aplikacji do MP i PS- Banku Światowego TOR 10. Stało się to możliwie dzięki inicjatywie i operatywności wójta Gminy Pana Jerzego Błoniarza. W efekcie za środki z Banku Światowego został utworzony Ośrodek komputerowy, wyposażony w sprzęt komputerowy, skaner, sprzęt aududiowizualny do prowadzenia szkoleń i konferencji oraz sprzęt do małej poligrafii. Bank Światowy poprzez Ministerstwo Pracy przeznaczył również środki na wyremontowanie budynku, który otrzymaliśmy w użyczenie od Urzędu Gminy. Mówiąc o OWP nie sposób nie wspomnieć o przedsiębiorcach z naszego klubu, którzy dawno wykonali stalową bramę i tablicę reklamowe, za co im wszyscy jesteśmy wdzięczni. Ośrodek komputerowy służy przekwalifikowaniom w zawodach dla młodzieży i dorosłych. Trwają tam kursy komputerowe odbywają się szkolenia i poradnictwo w zakresie prawa podatkowego, handlowego, kredytowanie i inne dla potrzeb przedsiębiorczości wykonywana jest również mała poligrafia. Grupa inicjatywna składająca się z członków stowarzyszenia dołożyła wszelkich starań, aby 18 czerwca 1997 roku utworzyć Fundusz Pożyczek Wzajemnych. Swój wkład wnieśli ludzie dobrej woli, którzy widząc taką potrzebę założyli swoje pieniądze jako udział do funduszu z tych niedużych środków, na które złożyły się 12 osób udzielone zostały pierwsze pożyczki, przy tej okazji należy wyróżnić Pana Czesława Fąfarę i Pana Arkadiusza Gasa, którzy zabiegali, aby Fundusz powstał i włączyli się w przygotowanie programu komputerowego do obsługi Funduszu.
      Fundusz służy całej naszej społeczności, korzystają też z niego członkowie stowarzyszenia z gmin ościennych. Do dnia dzisiejszego Fundusz udzielił 243 pożyczki tymczasem pomógł wielu osobom, którzy z niego skorzystali. Spłacalność jest stuprocentowa poza jednym przypadkiem, gdzie z przyczyn losowych pożyczka została spłacona udziałem własnym, który został zaliczony na poczet długu. Kolejny raz nieocenione zasługi należy oddać księdzu Prałatowi gdyż to właśnie jego osoba powoduje, że rozwija się tak dobrze i bez wpadek. A dodatkowo dzięki protekcji księdza fundusz nasz został wsparty pożyczką z funduszu "Mikro" w kwocie 35 tysięcy dolarów. Przez cały czas tej działalności zarząd Stow. Ubiegał się i pozyskiwał tzw. granty.
      W 1998 roku pozyskaliśmy środki w kwocie 18.699,50 zł z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na program pt. "Integracja i aktywizacja mieszkańców Gminy" za środki wydaliśmy książkę w kręgu żegocińskich legend, zwyczajów i obyczajów" oraz organizowane były kursy głównie dla kobiet i młodzieży.
     Obecnie Stowarzyszenie Realizuje program z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, a w przyszłości należałoby na bazie OWP utworzyć Fundusz Inwestycyjny, który spełniałby rolę gwarancyjną, mógłby prowadzić księgowość małych firm i rolników.
     Szanowni Państwo !
      W przyszłości - gdyby nadarzyła się okazja - chcielibyśmy pozyskać środki na Inkubator Przedsiębiorczości Wiejskiej. Należałoby również powołać do życia grupy producenckie, dlatego że w niedługim czasie mogą pojawić się środki na ten cel. Jedną z takich grup mogłaby być grupa producentów miodu. Taka grupa mogłaby produkować miody.

  

wstecz